Eilėraščio šaltinio vandenys analizė. šaltinio vandenys

Natalija Ostrogina
„Sniegas vis dar baltuoja laukuose, o vandenys pavasarį triukšmingi“. Pažintis su kraštovaizdžiu vyresniųjų grupėje

Edukacinių sričių integracija MENINĖ KŪRYBINGUMAS, pažinimas, MUZIKA.

Tikslas:

pristatyti vaikų, turinčių tokį tapybos žanrą kaip peizažas, išmokyti juos suvokti paveikslo turinį kraštovaizdis suprasti gamtos grožį.

Įtvirtinti gebėjimą savarankiškai reikšti estetinį požiūrį į gamtą vaizdinėmis priemonėmis, šokant, skaitant poeziją, posakius, spėliojant mįsles.

Didinti žodinio liaudies meno vaidmenį intelektualiniame ir estetiniame vaikų ugdyme.

Ugdyti meilę liaudies menui, ugdyti kūrybinius vaikų gebėjimus, plėsti akiratį.

Turtinti vaikų žodyną, lavinti kompetentingą kalbą.

Žodynas:

Peizažas, menininkas - peizažistas, Rookery.

parengiamieji darbai:

Dailininkų paveikslų nagrinėjimas peizažų tapytojai: I. E. Grabaras "Žiema peizažas» , A. M. Gritsai "Snieguolė", Rodinas "Kovas", I. I. Levitanas "Kovas", « Pavasaris yra didelis vanduo» .

P. I. Čaikovskio kūrinių klausymas iš ciklo "Metų laikai".

Skaityti ir mokytis poezijos.

Įvadas į patarles, posakiai, gamtos ženklai, liaudies menas.

Medžiaga:

Menininkų paveikslų reprodukcijos - peizažų tapytojai. Tamsintas popierius, guašas, šepečiai, indeliai vandens, muzikinis akompanimentas.

Pamokos eiga:

Pamoką mokytoja pradeda skaitydama F. Tyutchevo eilėraštį "Pavasaris vandens» :

Taip pat į laukai balti nuo sniego,

A vandenys jau ošia pavasarį -

Jie bėga ir pažadina mieguistą krantą,

Jie bėga, šviečia ir sako...

Jie kalbasi visur:

« Pavasaris ateina, Pavasaris ateina!

Esame jauni pavasario pasiuntiniai,

Ji mus išsiuntė į priekį!

Pavasaris ateina, Pavasaris ateina,

Ir tylios, šiltos, gegužės dienos

Raudonas, ryškus apvalus šokis

Minios smagu jai!

Jūs tikriausiai jau atspėjote, apie ką šis eilėraštis pavasaris. Dabar vaikinai spėlioja mįslė:

Sniegas ant laukų, ledas ant upių,

Pūga vaikšto

Kada tai įvyksta?

Vaikai: žiema.

globėjas:

Dabar pradėsiu pasakojimą

O tu žiūrėk, nežiovuok,

Kiekvienas iš jūsų man atsakykite.

„Gyvenimai – gyvena senukas vienmetis. Jis nuėjo ant žemės – užaugo virš debesų. Jis pradėjo mojuoti rankove ir paleido paukščius. Štai jis pamojavo senas vyras- vienmetis pirmą kartą - ir pirmieji paukščiai išskrido. Nuo jų sparnų pūtė šaltis, bet šerkšnas, baltos plunksnos iškrito sniegas».

Dabar pasakykite man, vaikinai, kokie paukščiai senas vyras– Ar metraštį išleidote iš rankovės?

Vaikai: Tai žiemos mėnesiai – gruodis, sausis, vasaris.

globėjas: Ką žmonės vadina žiemos mėnesiais?

Vaikai: gruodis - ledinis, sausis - mėlynas, vasaris - pelkinis.

globėjas: Puiku vaikinai! O kas iš jūsų prisimins ir skaitys eilėraščius apie žiemą?

Vaikai skaitė eilėraščius – V. Fetisovas "Žiema atėjo", T. Belozerovas "Žiemos naktis", S. Jeseninas "Milteliai".

globėjas: Kodėl šie kūriniai vadinami eilėraščiais?

Vaikai: Jie yra sulankstomi, panašūs į dainą.

globėjas: Ne tik poetai dainuoja apie žiemos gamtos grožį. Kompozitorių kūriniai padeda pajusti jos grožį. Pasiklausykite P. I. Čaikovskio muzikinio kūrinio fragmento "Metų laikai. vasaris“ (klauso įrašo).

Sužinojome, kaip poetai ir kompozitoriai išreiškia meilę Rusijos gamtai. O dabar prisiminkime, kurie menininkai mums suteikė džiaugsmo, savo paveiksluose vaizduodami Rusijos gamtą, jos platybes, laukai, upės.

Vaikai: I. E. Grabaras "Žiema peizažas» , A. M. Gritsai "Snieguolė", Rodinas "Kovas", I. I. Levitanas "Kovas", « Pavasaris yra didelis vanduo» .

globėjas: Kaip vienu žodžiu galima pavadinti tai, kas pavaizduota nuotraukose?

Vaikai: Peizažas.

globėjas: Kaip vadinasi dailininkas, kuris nutapė tokį paveikslą?

Vaikai: Menininkas - peizažistas.

globėjas:

Šiandien mes apsvarstysime A. K. Savrasovo paveikslą. Kaip tai vadinasi, kol kas nesakysiu. Pabandykime atspėti. Rodo paveikslėlį.

Mokytojo istorija: „Prieš jus yra A. K. Savrasovo nuotrauka. Menininkas savo kūryboje pavaizdavo ankstyvą pavasaris. Iš eilės išsirikiavo baltakamieniai beržai. Ant jų šakų yra daug erškėčių lizdų, aplink kuriuos šurmuliuoja šio paukščio lizdo šeimininkai. "gyvenvietė", kurtinantis aplinką nepaliaujamu šurmuliu.

Antrajame plane už rąstinės tvoros, tarp paprastų kaimo pastatų, iškilusi šlaitinė varpinė. senoji bažnyčia, o toliau, iki pat miško, siauru kaspinu, pasklido laukai, pasidarė rudas nuo pasenusios sniego.

Skaidrus, gaivus pavasario oras jaučiamas ir aukštuose šviesiai mėlynuose debesyse, ir melsvoje miško juostoje horizonte, ir blankioje saulės šviesoje, nuspalvinusioje besilupusį varpinės tinką, rąstinę tvorą rausvais tonais. , o šaltuose mėlynuose šešėliuose ant ištirpusio sniego. Pumpurai brinksta ant beržų, mėlyno tvenkinio, išlaisvinto nuo ledo blizgesio, ant granulės sniegas skaidrus išryškėja uostų pėdsakai. Lengvas pavasarinis vėjelis nukreipia iš žemos trobelės kamino besiveržiančius dūmus. Vietomis tarp debesų žvilgčioja skaisčiai mėlynas dangus.

Menininkas paveiksle panaudojo spalvų schemą, kuri derino pilkšvai rudus tonus su baltai melsva. Ir šiame spalvų derinyje, kiekvienoje paveikslo detalėje, pasirodė aistringo Rusijos gamtos gerbėjo ir žinovo siela. Galima sakyti, kad aprašė pavasaris kad ne tik girdime bambos šniokštimą, bet ir jaučiame judesį, atsinaujinimą, kvapą pavasaris. Paveikslas labai gyvybingas ir sezha, atrodo, kad parašyta tiesiai iš gamtos, nors dailininkas jį nutapė studijoje, naudodamas eskizus. A. K. Savrasovas puikiai pažinojo Rusijos gamtą, aistringai ją mylėjo. Tai padėjo jam sukurti nepamirštamą Rusijos gamtos įvaizdį paveikslėlyje.

Klausimai:

Koks sezonas pavaizduotas paveikslėlyje?

Kodėl taip manai?

Kas yra paveikslo centre?

Kur sėdi rūkai?

Kuo jie rūpinasi grįžę pas mus iš šiltesnių kraštų?

Kodėl matomi paukščių pėdsakai sniego?

Kur beržai?

Apibūdinkite juos, kas jie yra?

Kokiomis spalvomis dailininkas nutapė paveikslą?

Kas parašyta mėlyna spalva? Pilka? Ruda?

Kas ryškiausia nuotraukoje?

Kokią nuotaiką perteikia menininkas?

Kaip menininkui pavyko tai parodyti?

O kaip menininkui pavyko paveiksle perteikti judesį?

Apie ką šis paveikslas?

Kaip pavadintumėte šį paveikslą?

Toliau vyksta kūno kultūros užsiėmimas – skamba muzika ENIQMA: vaikai yra "miškas" ir jie virsta menininkais. Ant paskutinių muzikinės kompozicijos natų pasirodo PAVASARIS. Pavasaris pasisveikina su vaikinais ir siūlo prisiminti posakius apie pavasaris taip pat skaitė poeziją.

Pavasaris: Ką galima pavadinti mišku ir kur gali būti tokie žodžiai naudoti: pasakojime, eilėraštyje, pasakoje?

Pavasaris: Vaikai:

geltonas miškas pasakojime apie rudenį

plikas miškas apie žiemą

baltas miškas ir pasakojime, ir eilėraštyje

tankus miškas pasakoje

globėjas: Ar tu žinai Pavasaris, merginos jums paruošė šokį dovanų.

Merginos šoka « akmeninis» .

Pavasaris: Labai ačiū vaikinai. Ir aš noriu jums papasakoti apie medį. (Pavasaris pasakoja istoriją) . Ir siūlo nupiešti mišką kliringo.

Kol darbas džiūsta, mokytojas veda didaktinį žaidimą "Rask klaidą". Po žaidimo ekrane pateikiami vaikų darbeliai. Pavasaris mėgaujasi darbu ir kartu su mokytoju analizuoja darbą.

F.I. Tyutchev yra daugelio eilėraščių autorius, tačiau geriau žinomas dėl savo kūrinių, kuriuose jis apibūdino gamtą. Vienas garsiausių lyrinių eilėraščių rinkinių buvo parašytas jam dirbant Miunchene, kur jis gyveno ir dirbo, tačiau labai ilgėjosi namų.

Fiodoras Ivanovičius Tyutchevas parašė savo eilėraštį „Pavasario vandenys“ 1829 m., būdamas Vokietijoje. Ankstyvą pavasarį jis stebėjo gamtą, pažymėjo, kaip pavasaris ateina į žemę, ir visus pastebėjimus surašė eilėraštyje. Kūrinio stilius – peizažinė lyrika, būtent tokį rašymo būdą autorius dažnai naudojo kurdamas savo eilėraščius. Eilėraštis parašytas jambiniu tetrametru ir lengvai įsimenamas, todėl buvo įtrauktas į pradinės mokyklos programą. Juk net ir labai jaunas žmogus galės pajusti visą gamtos grožį ir harmoniją.

Apie ką šis kūrinys, apie gamtą, apie visų gyvų dalykų pažadinimą iš žiemos miego. Nors sniegas vis dar guli kažkur laukuose, o skambūs upeliai bėgo visiems pranešti džiugią žinią apie pavasario atėjimą į žemę. Savo garsiais, džiaugsmingais šūksniais upeliai pažadina visą miegantį rajoną. Jie bėga, taškydami vandeniu, elgiasi kaip vaikai, išdykę ir išsilaisvina, Niekas negali sustabdyti šių upelių. Ir atrodo, kad pats pavasario grožis, jaunos mergaitės pavidalu, tuoj pasirodys po upeliais. O gegužinės, vaikinai, ryškiai nudažytais marškiniais, praleisdami merginą-pavasarį į priekį, nedrąsiai žvelgdami, stovėkite ir laukiate savo eilės. Praeis dar šiek tiek laiko, o gegužinės visus suks linksmu apskritu šokiu. Eilėraštis tiesiogine prasme persmelktas džiaugsmo, linksmumo ir jaunatviško entuziazmo.

F.I. Tyutchev parašė daug eilėraščių, skirtų gamtai. O „Pavasario vandenys“ – vieni žinomiausių ir įsimintiniausių. Autorius tarsi atgaivino pagrindinius savo kūrinio veikėjus. Atrodytų, kaip vanduo gali ką nors pasakyti, bet eilėraštyje rėkia vandens upeliai, pasakoja apie metų laikų kaitą, apie žemę atėjusį džiaugsmą. Rašydamas autorius naudoja spalvingus epitetus ir aprašymus. Taigi, pavyzdžiui, tik Tyutchevas upeliams sugebėjo suteikti pasiuntinių vaidmenį, pavasarį – jaunos mergelės įvaizdį, gegužinės pristatomos kaip rausvos, linksmos jaunystės būrys. Po žiemos dar apsnūdęs gamtos grožis, vandens, sniego garsai ir pavasario artėjimo nuojauta – pagrindinė eilėraščio tema.

Ką jaučia skaitytojas, susipažinęs su kūriniu „Pavasario vandenys“. Neabejotinai tai yra džiaugsmas, jausmas, kad laukiame kažko naujo, smagaus. Panašu, kad dar šiek tiek ir pats autorius po upelių lūžs. Perskaitęs eilėraštį, skaitytojas gauna teigiamų emocijų, džiaugsmo ir polėkio pojūtį. Gyva eilėraščio galia padeda pažvelgti į pasaulį naujai, pozityviau.

Eilėraštyje autorius panaudojo tokius raiškos būdus kaip metafora, personifikacija, pakartojimai. Visa tai padėjo kūrinį paversti gana ryškiu, dinamišku, gyvu ir pozityviu. Vykstančių gamtos pokyčių aprašymą galima palyginti su žmogaus sielos pabudimu, pavasario atėjimu žmonių širdyse.

Kūrybos istorija

Eilėraštį „Pavasario vandenys“ Tyutchevas sukūrė 1830 m., būdamas Vokietijoje. Poetas teigė, kad pavasario pradžia Europoje ir Rusijoje yra labai panaši.

Eilėraščio žanras – peizažinė poezija.


Pagrindinė tema

Pavasarinis gamtos pabudimas. Tyutchev aprašo pačius pirmuosius artėjančio pavasario požymius. Laukus dar dengia sniegas, bet jis jau sparčiai tirpsta. Žemę dengia neramių upelių tinklas, kuris yra naujojo sezono šauklys. Skambant tirpsmo vandenų judėjimui, juntamas džiūgavimas. Pagal šiuos garsus visa gamta išlenda iš žiemos miego. Srautai neša „iki visų galų“ džiugią žinią, kad pavasaris jau arti. Ji artėja ir veda „gegužinių šokį“, kuris pagaliau išvarys žiemą.

Sudėtis

Eilėraštis susideda iš trijų posmų – užbaigtų ketureilių.

Eilėraščio dydis jambinis tetrametras, kryžminis rimas.


Išraiškingos priemonės

Kūrinys turi labai didelę dinamiką. To autorius pasiekia aprašydamas sraunią šaltinių vandenų tėkmę. Jis vartoja daug veiksmažodžių: „triukšmauti“, „bėgti“, „sakyti“. Nepertraukiamo judėjimo jausmą sustiprina refrenas „Pavasaris ateina!“. Centrinėje strofoje yra pagrindinis „pavasario pasiuntinių“ patrauklumas, sustiprintas šauktukais.

Laukuose baltuojantis sniegas ir „mieguistas krantas“ kontrastuojami su ryškiais epitetais: „šiltas“, „raudonas“, „šviesus“. Metaforos labai išraiškingos: „pavasario pasiuntiniai“, „apvalūs šokiai ... dienos“. Autorius taip pat naudoja asmenavimą: „vandenys... bėk ir pabusk“, „pavasaris... pasiųstas“, „šokis... minios“.


Pagrindinė eilėraščio mintis

Pagrindinė eilėraščio mintis yra ilgai lauktas nuostabus metų laikas. Žiema dar neatsitraukė, tačiau pirmieji pabudimo ženklai sparčiai plinta visoje gamtoje. Reikšmingiausi iš jų autoriui – sraunūs šaltinio vandenys.

Eilėraščio „Pavasario vandenys“ plano analizė


  • Kūrybos istorija
  • Kūrinio žanras
  • Pagrindinė kūrinio tema
  • Sudėtis.
  • Kūrinio dydis
  • Pagrindinė eilėraščio mintis

Sniegas vis dar baltuoja laukuose,
O vandenys jau ošia pavasarį -
Jie bėga ir pažadina mieguistą krantą,
Jie bėga, šviečia ir sako...

Jie visur sako:
„Ateina pavasaris, ateina pavasaris,
Mes esame jauno pavasario pasiuntiniai,
Ji išsiuntė mus į priekį!

Pavasaris ateina, pavasaris ateina
Ir tylios, šiltos gegužės dienos
Raudonas, ryškus apvalus šokis
Minios linksmai už ją! .. "

Tyutchevo eilėraščio „Pavasario vandenys“ analizė

F. Tyutchevas buvo atsidavęs Rusijos gamtos gerbėjas. Didžioji jo kūrybos dalis skirta jo gimtajam kraštovaizdžiui. Eilėraštį „Pavasario vandenys“ Tyutchevas parašė dar jaunystėje (1830 m.), tačiau jis iškart tapo labai populiarus ir pašlovino pradedančiojo poeto vardą. Jis buvo pagamintas užsienyje. Nepaisant to, kad Tyutchev ginčijosi dėl didelio pavasario panašumo Europoje ir Rusijoje, tai liudija didelę poeto meilę tėvynei ir nuostabų sugebėjimą apibūdinti jos grožį iš atminties.

Tyutchev naudoja trijų posmų kompoziciją, būdingą jo kūrybai. Pirmoji apibūdina pirmuosius artėjančio pavasario požymius. Žiema dar neatsitraukė („balina sniegas“), tačiau gamtoje jau pastebimi reikšmingi pokyčiai. Jie siejami su nuolatiniu sniego tirpimu ir išreiškiami pirmųjų upelių atsiradimu, kuriuos lydi visiškai nauji triumfuojantys garsai („triukšmas“, „pasakyk“). „Šaltinio vandenys“ iškelia gamtą iš ilgo žiemos miego ir simbolizuoja gyvybingumo atgimimą.

Tyutchevas šaltinių upelių aprašyme naudoja personifikaciją. Jie virsta animuotomis būtybėmis, kurios „bėga“ ir „pažadina“ visą didžiulį pasaulį. Antrajame posme šią techniką sustiprina tiesioginės kalbos įvedimas. Upelių garsai susilieja į vieną džiūgaujantį skambutį: „Ateina pavasaris!“. Jie veikia kaip pagrindiniai pavasario šaukliai, raginami pranešti gamtai apie neišvengiamą stebuklingą virsmą. Pavasario eiseną galima palyginti su pasakų karalienės pasirodymu, kurios pasiuntiniai visur skleidžia džiugią žinią apie jos atvykimą.

Trečioje strofoje atsiranda dar viena magiška veikėjų grupė – pavasario palydovai, raginami palaikyti ir stiprinti jos galią. „Apvalus šokis ... Gegužės dienos“ seka savo karalienę. Ankstyvą pavasarį dar riboja žiemos jėgos likučiai: sniegas, nakties šalnos, šalti vėjai. Tik gegužę žiema pagaliau pasiduos, o gamta pražys visu savo puošnumu.

Dėl didelio veiksmažodžių skaičiaus eilėraštis yra labai dinamiškas, tiksliai perteikia tirpstančio vandens greitumo pojūtį. Emocionalumą pabrėžia refrenas „ateina pavasaris“.

Eilėraštis „Pavasario vandenys“ sukuria sieloje džiugią ir šviesią nuotaiką. Pirmieji upeliai simbolizuoja ne tik gamtos, bet ir žmogaus gyvybingumo žydėjimą. Jie asocijuojasi su kūrybiniu įkvėpimu ir laimingos ateities viltimis.

Tyutchev buvo tikras peizažo dainų meistras. Ypatingą vietą jo kūryboje užima metų laikų kaita, kurią poetas sieja su atsinaujinimu. Kiekvienas, kuris atidžiai perskaitys Tyutchevo Fiodoro Ivanovičiaus eilutę „Pavasario vandenys“, galės pajusti džiaugsmingus autoriaus lūkesčius.

Eilėraštis parašytas 1830 m. Šį laiką poetas praleidžia Europoje. Jo požiūris šiek tiek keičiasi. Keliaudamas po Vokietiją ir Prancūziją, jis įsitikinęs, kad su rusais čia visada bus elgiamasi kaip su „baudžiavais“. Tyutchevo poezijoje atsiranda europietiško romantizmo natų. Būdamas subtilus gamtos žinovas, poetas mano, kad vokiškas pavasaris, kurį jis apibūdino šiame kūrinyje, beveik nesiskiria nuo rusiško. Tyutchevo eilėraščio „Pavasario vandenys“, kuris vyksta 2 klasės literatūros pamokoje, tekstą išmokti labai lengva. Tradiciškai jis yra padalintas į dvi dalis. Iš pradžių lyrinis herojus jaučia tik pavasario artėjimą. Šaltas žiemos oras tampa drėgnas, sniego pusnys pasiduoda ryškiems ir drąsiems saulės spinduliams. Girdisi susijaudinęs paukščių čiulbėjimas, o triukšmingi vandenys pažadina ne tik „mieguistąjį krantą“, bet ir visus gyvius, pavargusius nuo šalčio ir sniego. Pats Tyutchevas iš visų sezonų labiausiai mėgo žiemą. Tačiau pavasario žavesiui neatsispyrė ir senatvėje. Ji jam yra naujo jauno gyvenimo simbolis.

Pirmąją darbo dalį galima pavadinti iškilminga. Šaltinių vandenys poetui asocijuojasi su jaunos, galingos, valdingos ir malonios burtininkės šaukliais. Po nenuspėjamo kovo ir triukšmingo balandžio seka gegužė – karštos vasaros pirmtakas. Antroje eilėraščio dalyje lyrinis herojus šilta, šiek tiek liūdna šypsena apmąsto ramias ir švelnias paskutinio pavasario mėnesio dienas. Galite atsisiųsti visą šį eilėraštį arba išmokti jį internete mūsų svetainėje.