Pokalbis – nuobodus metas akims žavėti. Integruotos pamokos parengiamosiose grupėse konspektas Tema „Rudens laikas - akių žavesys ...

2 pamoka. Pokalbis „Liūdnas metas! O, žavesio!..."

Tikslai

Įtvirtinti vaikų idėją apie auksinį rudens laikotarpį.

Išmokite nustatyti ryšius tarp negyvosios gamtos pokyčių ir augalų bei gyvūnų gyvenimo pokyčių.

Ugdykite vaikų atmintį, vaizduotę, mąstymą.

Suaktyvinkite žodyną (šaltis, užšalimas).

Ugdykite gebėjimą įžvelgti auksinio rudens poetinį grožį.

Medžiaga

Rudens ženklų maketai „Kam medžiui reikalingi lapai?“, paveikslų reprodukcijos, kryžiažodis kiekvienam vaikui.

parengiamieji darbai

Ekskursija į parką rudenį. Pokalbiai „Kodėl medis turi lapus?“, „Šąla“. Grožinės literatūros kūrinių skaitymas: I. Sokolovas - Mikitovas „Lapų kritimas“, A. Maykovas „Ruduo“ (ištrauka), A. Tvardovskis „Miškas rudenį“. I. Levitano paveikslo „Auksinis ruduo“ reprodukcijos ir knygų iliustracijų, vaizduojančių rudens peizažus, ekspertizė. Dainuoti dainas, spėlioti mįsles, mokytis eilėraščių. Piešimas tema "Rudens parke".

Pamokos eiga

Atkreipia vaikų dėmesį į poetinės raiškos grožį. Tada jis klausia, koks dabar metų laikas.)

Pedagogas: Taip, mes čia apie rudenį. Koks dabar metų laikas? Kaip tu atspėjai? (Klausykite ir paaiškinkite vaikų atsakymus.)

Mokytojas: Taip, medžiai dabar pliki, pasidarė labai šalta, kartais net sninga, žmonės šiltai apsirengia. O kaip žmonės rengėsi ankstyvą rudenį? Kodėl?


Kodėl rudenį žmonės dažnai dėvi lietpalčius ir nešiojasi skėčius? (Modeliai.)

Koks buvo miškas rudens pradžioje?

Kaip vadinasi toks rudens laikas, kai visi medžiai, krūmai, žolė nusidažę geltonais, raudonais, oranžiniais tonais?

Taip, šis laikas vadinamas auksiniu rudeniu. Tai pats gražiausias rudens metas. Šį laiką mėgsta ir suaugusieji, ir vaikai. Poetai rašo eilėraščius apie rudenį, kompozitoriai – dainas, dailininkai – paveikslus. (Skaito E. Trutnevos eilėraščius apie rudenį „Staiga pasidarė lengvesnis...“, A. Puškinas „Jau dangus kvėpavo rudeniu“).

P e d a g o g. O kas iš jūsų žino eilėraščius apie rudenį?

(Vaikai skaito poeziją.)

Pedagogas. Prisimeni, kokį vaizdą apie rudenį svarstėme neseniai?

(Vaikų atsakymai).

Pedagogas Kas nutapė paveikslą „Auksinis ruduo“? Atsiminkite, vaikai, kai vieną dieną vaikščiojome parke, staiga papūtė vėjas ir mus užpynė geltonas, auksinis lietus. Visi iš džiaugsmo juokėmės, šokinėjome aukštyn žemyn ir mostelėjome rankomis. Kuo mes džiaugėmės? Kas buvo tas lietus? (Lapų kritimas).

2. Kūno kultūra (nemokama statyba). Žaidimas su lapais (ritmoplastika).

3. (Prie stalų)

Pedagogas Kokios medžių rūšys ypač gražios rudenį? (Skaito I. Bunino eilėraštį „Krintantys lapai“, E. Elaginos „Raštuotas lapas siūbuoja“.) Kodėl rudenį medžių lapai gelsta ir krenta? (Modelis rudens saulė, dienos ilgumas, „Kam medžiui reikia lapų?“).

4. Mokytoja.Ir poetai, ir mes mylim rudenį dėl jo grožio. Tačiau rudenį žmonės mėgsta ne tik dėl grožio. Už ką dar? Kaip tu manai?

(Vaikų atsakymai.)

P edagoginis.Teisingai. Ruduo dosnus dovanomis: ir miškas, ir sodai, ir daržai žmogui dovanoja daug naudingų, skanių dalykų. Prisiminkite miško, sodo, sodo dovanas.


(Vaikų atsakymai ir modelių naudojimas.)

P e d a g o g.O kaip dabar atrodo laukai, miškai, sodai, sodai?

(Vaikų atsakymai.)

Pedagogas Ar girdėsime miške giedant paukščius? Kodėl paukščiai išskrido? (Žaidimas „Paukštis“).

5. P edagog o g Kiekvienas sezonas turi savo mėgstamą spalvą. Kokia rudens spalva mėgstamiausia, sužinosime spręsdami kryžiažodį.

(Kryžiažodžių sprendimas.)

P ed a g o g Taip, rudens mėgstamiausia spalva – auksinė! mėgo rudenį, šiuo metų laiku kūrė ypatingą poetišką nuotaiką ir gimė gražūs eilėraščiai. Prisiminkime ir jo eilėraštį „Liūdnas metas! Akių žavesys! Kaip manote, kodėl Aleksandras Sergejevičius taip pasakė apie rudenį? Kodėl "Akių žavesys!"? O kodėl „liūdnas laikas“?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas Sužavėtas auksinio rudens grožio, jis rašė muziką kiekvieno rudens mėnesio tema. Paklausykime spalio mėn.

6. Vaikai kviečiami į rudens peizažo parodą (reprodukcijos rudens tema iš anksto pakabinamos kitoje patalpoje: rūbinėje, miegamajame ir pan.) Vaikai apžiūrinėja paveikslus, dalijasi įspūdžiais, mokytoja skambina dailininkams, paveikslų pavadinimas. Iš vaikų sužino, kokį rudens peizažą jie norėtų pavaizduoti, jei būtų menininkai. Kaip jis būtų pavaizduotas, kokiomis spalvomis?

Pamoką galima baigti parodoje „Ką mums davė ruduo? (vaikiški amatai iš natūralių medžiagų, daržovių, vaisių, duonos ir kt.)

Kryžiažodis "Ruduo"

1. Tai negyvosios gamtos reiškinys, kai šiltuoju metų laiku oro temperatūra nukrenta žemiau nulio laipsnių. Aiškus šio reiškinio požymis yra ledas balose. Dažniausiai tai atsitinka rudenį ir pavasarį, labai – labai retai – retai vasarą. Kas tai? (Užšaldyti).

2. Šis gamtos reiškinys dažnai nutinka rudenį. Vasarą jis vadinamas šiltu, grybingu, o rudenį šaltu, šlapdriba. Kas tai? (Lietus)

3. Šis gamtos reiškinys pasireiškia tik rudenį. Medžiai puošiasi spalvingais raštais ir tada numeta lapus. Kas tai? (Lapų kritimas).

4. Jei naktį daug šalčiau nei dieną, tai vandens garai, kontaktuodami su šaltais daiktais, virsta vandens lašeliais. Kas tai? (Rasa).

5. Šis gamtos reiškinys atrodo kaip lengva migla ore, o kartais kaip balta nepermatoma siena. Jei ryte migla išsisklaidys, tada ant žolės tikrai bus rasa. Kas tai? (Rūkas).

6. Rudenį, vis dažnėjant šaltoms dienoms, upių pakrantėse sekliose vietose susidaro plonas, nepajudinamas ledas. Apie kokio upės gyvavimo laikotarpio pradžią byloja krantų atsiradimas? (Sušalk).

7. Rudenį paukščiai ruošiasi skristi į šiltus kraštus. Jie susirenka į dideles grupes. Kaip vadinamos šios paukščių grupės? (pulkas)

Integruota pamoka parengiamosiose grupėse

Tema "Rudens laikas - akių žavesys ..."

Tikslas: apibendrinti ir sisteminti vaikų žinias apie rudenį.

Užduotys:

    Išmokti nustatyti ryšius tarp paros trukmės, temperatūros, oro ir augalų būklės, maisto prieinamumo gyvūnams ir jų prisitaikymo prie žiemos;

    Sukelti grožėjimąsi rudeniškos gamtos spalvomis klausantis literatūrinių tekstų;

    Sužadinti norą savo įspūdžius išreikšti perkeltine prasme, ugdyti poetinę klausą;

    Įtvirtinti liaudies ženklų žinias;

    Išmokyti vaikus savarankiškai ir išraiškingai atlikti pažįstamas daineles, šokius.

    Įtvirtinti gebėjimą pavaizduoti būdingus augalų, gyvūnų ir paukščių bruožus, kad vaizdas būtų išraiškingas;

    Skatinkite pagarbą augalams ir gyvūnams.

Medžiaga ir įranga:

Techninė įranga: multimedijos ekranas ir kompiuteris, muzikos centras.

Repertuaras:

Daina „Ruduo – liūdnas metas“ – svarsto. O. Devočkina, sl. G. Jakunina;

Daina "Gervė" muzika. E. Zaritskaja, sl. A. Volskis

kortelės su gamtos reiškiniais pagal metų laikus; rudens lapai, atvirutės su paukščiukais.

Kurso eiga.

Mokytojas kviečia vaikus pamąstyti apie gražius rudens peizažus.

K. Vaikinai, atkreipkite dėmesį į tai, kokias spalvas menininkė naudojo – rudenį puošdama rudeninį mišką?

D. geltona, raudona, žalia, raudona, auksinė ....

K. Kaip vadinasi paveikslas, vaizduojantis gamtą?

D. kraštovaizdis

K. Kokie yra menininkų, piešiančių peizažus, vardai?

D. peizažistai

K. Kokius peizažo tapytojus pažįstate?

D. Levitanas, Šiškinas, Krylovas

Pasigirsta beldimas į duris. Įeina paštininkas Pečkinas.

P. sveiki vaikinai. Esu vietinis paštininkas – Pečkinas. Gauti laišką. Pasirinktinis.

V. Ačiū, Pečkinai. Viso gero.

Pechkin lapai.

K. Vaikinai, pažiūrėkite, koks gražus laiškas! Ir papuoštas rudeniniais lapais. Kas galėtų mums atsiųsti tokį laišką?

V. (skaito) mieli vaikinai, kviečiu jus aplankyti stebuklingame muzikiniame miške. Ruduo.

Ar norėtumėte aplankyti rudenį?

D. norėtų.

Bet juk pagal gero būdo taisykles į svečius eina su dovana. Ką galime padovanoti rudeniui?

Vaikai spėlioja.

C. Geriausia dovana yra tai, ką galite pasidaryti patys. Siūlau pasidaryti gražią plokštę „Miškas kaip nudažytas bokštas...“ ir padovanoti rudeniui. Žiūrėkite, kompozicijos pagrindas yra paruoštas. Kokie augalai auga miške?

D. medžiai, eglės, pušys, krūmai ...

K. Kas norėtų pagaminti medžius mūsų kompozicijai?

Pasirinkite kelis žmones, kurie kompoziciją papuoš medžiais

K. O kas gyvena rudeniniame miške?

D. gyvūnai

K. Kas nori apgyvendinti gyvūnus mūsų rudeniniame miške?

Renkasi keli žmonės

K. Kas, jūsų nuomone, yra rudens dangaus puošmena?

D. migruojančių paukščių.

Išrenkami keli žmonės, kurie drožins gulbes.

K. Siūlau iškirpti ir sudėti ant skydelio visus rudeninio miško gyventojus.

Vaikai darbus atlieka klijuodami ant plokščių medžius, gyvūnus ir paukščius.

K. Kokią gražią panelę gavome! Dabar galite eiti ir aplankyti.

Vaikai eina per lapus į muzikos kambarį.

Ruduo pasitinka vaikus muzikiniame rudens miške.

Ruduo (dainuoja): Labas rytas!

Vaikai: Labas rytas!

Ruduo: Labai džiaugiuosi, kad atsiliepėte į mano kvietimą aplankyti mano stebuklingą mišką. Man be tavęs nuobodu, niekas dainų nedainuoja.

D. Ir mes ateiname pas jus su dovana.

Ruduo. Ačiū. Kokia graži panelė. Aš jį pakabinsiu. Tegul tai puošia mano stebuklingą mišką. O jūs sėskite, mieli svečiai.

Ar žinai eilėraščių apie mane?

Vaikai skaitė eilėraščius apie rudenį.

V. A. S. Puškinas parašė daug eilėraščių apie rudenį. Kokį A. S. Puškino eilėraštį žinote?

D. „Jau dangus kvėpavo rudenį ...“

K. Kas skaitys šį eilėraštį?

Vaikai skaitė rudens eilėraščius. A.S. Puškinas „Jau dangus kvėpavo rudenį“.

K: Kas tai per eilėraštis? Juokinga, liūdna, liūdna ar nerimą kelianti?

Vaikai: Gražūs, šiek tiek liūdni.

K: Kodėl šis eilėraštis liūdnas?

Vaikai: Saulė jau rečiau šviečia, diena trumpėja, paukščiai išskrenda į šiltus kraštus.

Klausimas: O dabar išsiaiškinsime, ar tikrai ruduo – liūdnas metas.

Vaikai dainuoja dainelę „Ruduo liūdnas metas“

Klausimas: Vaikinai, kokius sezonus žinote.

Vaikai…

K: Dabar su jumis žaisime žaidimą „Metų laikai“. Aš jums parodysiu kortas, o jūs pasakysite, kokį sezoną atitinka šis reiškinys.

Vedė didaktinį žaidimą „Metų laikai“ 3-4 min.

Klausimas: Pasakyk man, merginos ir berniukai, kiek mėnesių yra per metus?

Vaikai:…

Klausimas: Taip, jie visi gyvena kartu ir ateina kiekvienas savo laiku. Kokie rudens mėnesiai mus aplanko?

Vaikai:…

Klausimas: Rugsėjis yra pirmasis rudens mėnuo. Tai aksominis mėnuo, rudens skaistalai. Kaip tai dar vadina liaudis?

Vaikai: Auksažiedė, laukinė gėlė, paukščių pulkas.

K: Kokius darbus žmonės dirba rugsėjį sode, lauke, sode?

Vaikai: nuimkite daržovių derlių, arkite laukus, sodinkite žiemkenčius.

K: Visi laukiame rudens – derliaus nuėmimo laiko!

Vaikai atlieka apvalų šokį „Sveikas rudenėlis“

K. Ką gyvūnai veikia rugsėjį?

Vaikai. Paruoškite audines žiemai. Padaryti atsargas.

Kl.: Rugsėjis praėjo, o koks mėnuo atėjo po jo?

Vaikai:…

K: Kaip žmonės vadina spalį?

Vaikai: lapuočių.

Merginos šoka „Krentančių lapų“ šokį

Klausimas: Spalis – kaprizingas mėnuo. Dieną orai gali keistis kelis kartus: arba šviečia saulė, arba vargins lietus. Visus rudens ženklus žmonės kažkada pastebėjo, remdamiesi nuolatiniais gamtos gyvenimo stebėjimais. Prisiminkime liaudies ženklus.

Vaikai: Vėlyvas lapų kritimas – iki atšiaurios ilgos žiemos.

Uodų pasirodymas vėlyvą rudenį - švelnią žiemą.

Jei ant medžių ošia sausi lapai, tai yra šilta žiema.

K: Jei rugsėjį paukščiai ruošiasi skristi, tai spalį jie pradeda skristi. Kurie paukščiai išskrenda pirmieji? Kodėl?

Vaikai: Kregždės ir greitkrūčiai. Kadangi jie minta uodais ir midijomis, anksti pasislepia

K: Kurie yra šiek tiek vėliau?

D: Gervės, uogos, gegutės. Mat jie gali ėsti ne tik vabzdžius, bet ir grūdus bei uogas

K: Kurie paukščiai skrenda paskutiniai?

Vaikai: žąsys, antys, gulbės.

Klausimas: Visi paukščiai skrenda skirtingai. Kaip antys skraido?

Vaikai: po vieną.

K: O kaip su žąsimis?

Vaikai: Cant.

K: Kaip gervės išskrenda?

Vaikai: Klin.

Klausimas: Atsisveikinkime su jais ir padėkokime už gražias ir džiugias dainas, už tai, kad medžiai apsaugojo nuo kenkėjų, kad pakilo į dangų, jie padeda mums svajoti apie skrydį.

Vaikai atlieka dainą „Gervė“ A. Zaritskaya.

K: Kaip vadinami paukščiai, skrendantys į šiltesnius kraštus?

Vaikai: migruojantys.

Kl.: Kokie paukščių, žiemojančių pas mus, vardai?

Vaikai: Žiemoja.

Klausimas: Sakykite, kaip galime pasirūpinti žiemojančiais paukščiais?

Vaikai: Padarykite tiektuvus ir maitinkite juos.

K: Ką žmonės veikia spalį?

Vaikai: renka grybus, šildo namus, raugina kopūstus...

B. Teisingai. Žmonės sako, kad rugsėjį kvepia obuoliais, o spalį – kopūstais.

Pirštų gimnastika „Sūdykite kopūstą“

Klausimas: Lapkritis yra paskutinis rudens mėnuo. Mąstytas, liūdnas mėnuo. Jo misija – rudenį susieti su žiema. Kaip vadinasi lapkritis?

Vaikai: .... priešžiema, žiemos vartai.

K: Ką mūsų miško gyventojai veikia lapkritį?

Vaikai: jie slėpėsi savo audinėse ir valgo atsargas, kiškiai kailį keičia iš pilkos į baltą ir dreba iš baimės, meškos ir ežiai žiemoja.

K: Kokius darbus žmonės dirba lapkritį?

Vaikai: Susirenka į susibūrimus, geria arbatą, dainuoja daineles, moterys mezga šiltus drabužius, močiutės pasakoja pasakas.

Kl .: Kokie yra susibūrimai be linksmų kazokų žaidimų ... ..?

Vyksta lauko žaidimas „Mėlynieji kaspinai“.

K: Jei ankstyvas ruduo buvo vadinamas „auksiniu“, tai vėlyvas – „sidabrinis“. Kodėl?

Vaikai: Lapkričio mėnesį ant balų atsiranda ledas, medžių šakos suskamba vėjyje, o šakos dažnai pasipuošia plonu sidabriniu šerkšnu.

Klausimas: Kai žąsys palieka savo gimtąją žemę, nelaisvėje miškas užšąla šaltyje,

Lapkritis smogs ledo arfai, susitikdamas su imperatoriene – Žiema.

Ruduo. ir aš turiu jums skanėstą, vaikinai. Derlius buvo gausus: gauk visas dovanas ir prisimink rudenį.

D. ačiū, ruduo už skanėstą. Viso gero.

BAIGIAMOSIOS PAMOKOS SANTRAUKA

I PAŽINIMO CIKLO KETVIRČIUI

VIDURINĖJE GRUPĖJE

Parengė globėjas

Darželis №395

Masalab N.G.

Tema:„Liūdnas laikas, žavios akys“

Tikslai: Atskleiskite vaikų idėjas apie rudens ženklus.

Paaiškinkite supratimą apie šalčio padidėjimo ir būsenos ryšį

augalai, vabzdžių naikinimas, paukščių skrydis, pasiruošimas

gyvūnai žiemai.

Ugdykite sprendimo ir mąstymo savarankiškumą, gebėjimą klausytis

vienas kitą netrukdydami.

Ugdykite domėjimąsi ir pagarbą gamtai.

Medžiagos: garso įrašai: „Paukščiai gieda“, valsas iš filmo „Mano meilus ir švelnus

pabaisa "; Valdorfo lėlė-ruduo; krepšelis su įvairių medžių lapais

maketai; anga su meška, ežiukas sausuose lapuose; voverė ant kelmo

riešutai; zuikis; iliustracijos: „Derliaus nuėmimas“, „Ankstyvas ruduo“, „Auksinė

ruduo“, „Vėlyvas ruduo“, „Rudens miškas“.

STUDIJŲ PROCESAS

Paukščių giesmių klausymas (garso įrašas).

K: - O dabar paukščiai taip linksmai gieda?

K: - Kodėl?

(Kadangi dabar ruduo, šalta ir paukščiai išskrido į šiltus kraštus).

K: – Kokie paukščiai skrido į šiltus kraštus? (vaikų atsakymai)

Klausimas: – O kokie paukščiai lieka žiemoti? (vaikų atsakymai)

Žaidimo motyvacija: Valdorfo lėlė Ruduo pasirodo su krepšiu. Kuriame

lapai.

AT. (skaito mįslę apie rudenį)

Atnešu derlių

Vėl pasėju laukus

Siunčia paukščius į pietus

Bet pušų neliečiu

Ir Kalėdų eglutės. AŠ ESU - … (Ruduo).

Klausimas: – Rudeni, klausyk, kiek vaikai apie tave žino.

(Rudens laikotarpių, mėnesių fiksavimas).

Žaidimas „Kada tai atsitiks?(su iliustracijomis).

Ruduo (užmeta mįslę apie lapą): -

Sėdi - pasidaro žalias,

Musės - pagelsta,

Krinta – pajuoduoja.

Žaidimas "Iš kokio medžio yra lapas?".

Mokytojas išdalina popierius vaikams.

Psichologinė gimnastika "Aš esu lapas"(pagal muziką).

Žaidimas „Surask draugą“.

Ruduo kviečia į kelionę į rudens mišką.

Klausimas: - Kaip mes galime patekti į mišką? (Vaikų atsakymai).

Ruduo: – Nesvarbu. Aš esu burtininkė – Ruduo. Užsimerk. (Skamba muzika).

Vienas, du, trys, nuveskite vaikus į mišką.

Mokytojas sudeda maketus į dėžutes: meškiukas, ežiukas sausas

lapai, voveraitė ant kelmo, sandėliukas su riešutais, zuikis.

Ruduo: – Vaikai, ar žinote, kaip elgtis miške? (vaikų atsakymai)

Kodėl? (Vaikų atsakymai).

AT. (Galvoja mįsles apie gyvūnus):- Kieno tai paslaptis?

Vilkiu pūkuotą paltą

Gyvenu tankiame miške.

Miške ant seno ąžuolo

kramtau riešutus. (Voverė).

Klausimas: – Ką voverė veikia rudenį?

K: Kieno tai paslaptis?

Vasarą vaikšto be kelio

Prie pušų ir beržų,

O žiemą jis miega guolyje,

Slepia nosį nuo šalčio. (Turėti).

Ruduo: - Vaikai, miške gyvena gyvūnai, kurie vadinami „mieguolėmis“. Kas čia?

Kodėl? (vaikų atsakymai).

K: Kieno tai paslaptis?

ilgos ausys,

Trumpa uodega,

Vasarą - pilka,

Žiemą – balta. (zuikis).

Klausimas: Kodėl zuikis vasarą pilkas, o žiemą baltas?

K: – Kas dar keičia kailinius žiemai? (vaikų atsakymai).

K: Ką mėgsta valgyti zuikiai? (vaikų atsakymai). Nuimamas rudenį, laukuose

Jie stovi nuogi. O kaip zuikiai? Ką jie turėtų valgyti?

(Priveda vaikus prie išvados, kad vėlyvą rudenį kiškiai valgo žievę, šakeles

jaunų medžių, krūmų šaknys).

Meška urzgia. Meška prašo Rudenį leisti jam prieš žiemą

Žiemos miegas žaisti su vaikais.

P / ir „Per mišką ėjo meška“.

Ruduo: - O, vaikai, aš nematau savo draugų vabzdžių. Ar žinote, kur jie yra

dingo?

(Vaikų atsakymai iš preliminaraus pokalbio. Atsakymai turėtų skambėti,

kad prasidėjus šaltam orui visi vabzdžiai slepiasi po medžių, krūmų žieve,

plyšiuose, plyšiuose medžiuose, po sausais lapais).

Žaidimas „Linkiu gyvūnų draugų“(kurio miško gyventojo norėtumėte

nusišypsoti ir palinkėti geros žiemos?).

Voverė visus vaikus vaišina riešutais.

Atgal į darželį: vaikai užsimerkia, o burtininkė – Ruduo

perkelia juos į darželio grupę.

Rauza Takhtaševa
Pokalbis su vyresniųjų grupės vaikais „Liūdnas metas! O žavesio! ..."

Tikslas: įtvirtinti vaikų idėją apie auksinį rudens laikotarpį; formuoti gebėjimą užmegzti ryšius tarp negyvosios gamtos pokyčių ir augalų bei gyvūnų gyvenimo pokyčių; lavinti atmintį, vaizduotę, bendravimą kalba: ugdyti meilę ir rūpestingą požiūrį į gamtą.

Medžiaga: rudens ženklų raštai, "Kodėl medis turi lapą?", paveikslų reprodukcijos, kryžiažodis kiekvienam vaikui.

Pokalbio eiga

globėjas: Vaikinai, dabar aš jums perskaitysiu gražų eilėraštį, pasakykite man, apie kokį sezoną mes kalbame?

(Skaičiau eilėraštį A.S. Puškinas: « liūdnas laikas! Akių žavesys)

Vaikai: Apie rudenį.

globėjas: Teisingai. Koks dabar metų laikas? Kaip tu atspėjai?

globėjas: Pasidarė labai šalta, medžiai ir krūmai pliki, net kartais sninga. O kaip žmonės rengiasi ankstyvą rudenį? Kaip jie dabar rengiasi? Kodėl žmonės su savimi nešiojasi skėčius? (Modeliai).

Koks buvo miškas rudens pradžioje? Kaip galima pavadinti laikotarpį, kai visi medžiai ir krūmai nusidažę raudonai, geltonai, oranžiškai? (klauso ir paaiškina vaikų atsakymus).

globėjas: Taip, šis laikas vadinamas auksiniu rudeniu. Tai pati gražiausia jau laikas. Šį laiką mėgsta visi – ir suaugusieji, ir vaikai. Kompozitoriai rašo dainas apie rudenį, poetai – eilėraščius, dailininkai – paveikslus.

globėjas: O kas žino eilėraštį apie šį gražų laiką?

(Vaikai skaito poeziją)

globėjas: Vaikai, atsiminkite, kartą vaikščiojome su jumis parke, staiga papūtė vėjas ir ant mūsų pasipylė auksinis lietus. Visi džiaugėmės, mostelėjome rankomis. Koks tai buvo lietus? (lapų kritimas).

Kūno kultūros minutė „Žaidimas su lapais“.

globėjas: Vaikinai, kokios medžių rūšys ypač gražios rudenį? (Skaito E. Blagininos eilėraštį „Lapai siūbuoja raštuoti“, I. Bunina "Lapų kritimas").

globėjas Kodėl lapai ant medžių pagelsta ir nukrenta? ( Modeliai: dienos ilgumas, rudens saulė, "Kodėl medis turi lapus?")

globėjas: Vaikai, žmonės mėgsta rudenį ne tik dėl grožio, bet dėl ​​ko dar?

(vaikų atsakymai)

globėjas: Ruduo labai dosnus savo dovanos: ir daržai, ir sodai, ir laukai mums duoda daug skanių, sveikų dalykų. Prisiminkime, kokias dovanas mums dovanoja ruduo?

(Vaikų atsakymai naudojant modelius).

globėjas: Kaip dabar atrodo laukai ir miškai? Ar girdi paukščių giedojimą miške? Kodėl jie išskrido? (Žaidimas "Paukštis")

globėjas: Kiekvienas sezonas turi savo spalvą. Kokia rudens spalva mėgstamiausia, sužinosime, jei spręsime kryžiažodį.

(Kryžiažodžių sprendimas)

globėjas: Vaikinai, mes sužinojome, kad rudens spalva yra auksinė. A. S. Puškinas labai mėgo rudenį, šiuo metų laiku jame gimė gražūs eilėraščiai.

P. O Čaikovskis, sužavėtas auksinio rudens grožio, rašė muziką kiekvieno rudens mėnesio tema. Klausykimės su tavimi "Spalio mėn".

Vaikai kviečiami į rudens peizažo parodą (reprodukcijos rudens tema iš anksto pakabinamos rūbinėje). Vaikai apžiūrinėja paveikslėlius, dalijasi įspūdžiais, mokytojas vadina paveikslus, kas juos nutapė. Išsiaiškina, kokį paveikslą vaikai norėtų nupiešti, jei būtų dailininkai.

Konkurso scenarijaus skaitymas

Ruduo, akis žavi! (1 skaidrė)


. – Sveiki, mieli draugai! Šiandien visi būsime poezijos šventės dalyviai.

(tarkim vieningai)

Laukai tušti, žemė drėksta, lietus pliaupia... Kada tai įvyksta? (rudenį)
Mūsų konkursas vadinamas Ruduo, akis žavi! Grožėsimės nuostabiais rudens paveikslais, mokysimės įžvelgti grožį tame, kas mus supa, klausysimės eilėraščių, kuriuos paruošėte šiai dienai. Rudens tema skamba daugelio rašytojų kūryboje, pavyzdžiui, A.S. Puškinas. Skaitymo mokytojas
„Liūdnas laikas! Akių žavesys! Aleksandras Puškinas (2 skaidrės)
Liūdnas laikas! O žavesio! Tavo atsisveikinimo grožis man malonus - Aš myliu nuostabią gamtos nykimą, Miškus, apsivilkusius tamsiai raudona ir auksine spalva, Savo baldakimu vėjo, triukšmo ir gaivaus kvapo, O dangų dengia banguotas rūkas, ir retas saulės spindulys. , ir pirmieji šalčiai, Ir tolimos pilkos žiemos grėsmės.
O dabar pristatysiu mūsų konkurso žiuri narius: jie atidžiai klausys ir įvertins jūsų pasirodymus, o rezultatus surašys į lentelę.
-Atdaro mūsų skaitymo konkursą: 1 klasės mokinė Elena Atroškina, eilėraštis „Lietus skrenda“
II. - Vaikinai, siūlau pažaisti. Aš sakau sakinį, o tu ploji, jei viskas gerai ir trypi, jei negerai.* rudenį vaikai apsivelka panamas, šortus, basutes * rudenį paukščiai skrenda į pietus * rudens mėnesiai: vasaris, kovas, birželis. * rudens orai yra giedras, saulėtas ir šiltas- ruduo kitoks. Pats gražiausias – auksinis ruduo. Ir kodėl taip sakoma – „auksinis ruduo“? Daugelis poetų žavėjosi auksiniu rudeniu.
„Lapų kritimas“ Ivanas Buninas (3 skaidrė)
Miškas kaip nutapytas bokštas, Alyvinė, auksinė, tamsiai raudona, Linksma, marga siena Stovi virš šviesios laukymės.
Beržai geltonais raižiniais Mėlyna žydra spindi, Kaip bokštai, eglės tamsėja, O tarp klevų mėlynuoja Šen bei ten lapijoje pro dangaus tarpus, kaip langai. Miškas kvepia ąžuolu ir pušimis, Per vasarą išdžiūvo nuo saulės, O ruduo kaip rami našlė Įžengia į jo margą bokštą...

Mokinys skaito eilėraštį 1 klasė Skorikova Ksenia III. Kokius rudens ženklus žinai? -Patariu sakinį, o tu pasirenki žodžius, kurių prasmė yra priešinga. *saulė šviečia ryškiai (blankiai) * retai lyja (dažnai) * žydi (krenta) * dienos pailgėjo (trumpėjo) * pučia šiltas vėjas (šaltas)
Mokinys skaito eilėraštį 1 klasė Mashentsev Vitya
IV. - Vaikinai, aš perskaitysiu ketureilį, o jūs pasakysite paskutinį žodį unisonu.

Atnešu derlių, vėl apsėjau laukus,

Siunčiu paukščius į pietus, nurengiu medžius.

Bet pušų neliečiu

Ir mane vadina ...... .. (ruduo)

Ak, koks nuostabus laikas yra originalus ruduo. „Ruduo“ M. Geller (4 skaidrė) Dovanoja rudens stebuklus, Taip, ką! Miškai apsirengę auksinėmis kepuraitėmis. Raudoni grybai sėdi minioje ant kelmo, o voras - koks gudruolis! – Kur nors ištraukia tinklą. Lietus ir nudžiūvusi žolė Naktį mieguistame tankmėje Iki ryto murma nesuprantami žodžiai.
2 klasės mokinė - Vlasova Irina
V. – Vienu pirmųjų rudens ženklų pavadinote reiškinį, kai nuo medžių nukritę lapai uždengia žemę gražiu kilimu. Kaip vadinasi šis reiškinys? (krenta lapai) Skrendančių lapų paradas Žodį ruduo vadiname ....... (krenta lapai) Kviečiu studentą 3 A klasė - Leskovas Sergejus "Ruduo"
VII. - Vaikinai, kokie medžiai nenumeta pakitusios lapijos? (spygliuočių)

Tik pušų spygliai žali.

Bijau juos dažyti.... (ruduo)

Kozhushny Aleksejus, 3 klasės mokinys
VIII. Apie kokį rudens mėnesį mes kalbame mįslėse.

Tuščias sodas kaime

Voratinkliai skrenda į tolį.

Ir iki pietų žemės galo

Gervės išsitiesė.

Mokyklos durys atsidarė.

Koks mėnuo atėjo pas mus? (rugsėjo mėn.)

Visas tamsesnis gamtos veidas:

Pajuodę daržovių sodai, pliki miškai,

Meška užmigo žiemos miegu.

Koks mėnuo atėjo pas mus? (Spalio mėn)

Laukas tapo juodai baltas:

Lyja, paskui sninga.

Ir pasidarė šalčiau

Ledas surišo upių vandenis.

Žieminiai rugiai užšąla lauke.

Kokį mėnesį, prašau? (lapkričio mėn.)

Kviečiu 3 B klasės mokinę Verą Bereziną

X. Vienas iš rudens ženklų – paukščiai išskrenda. Kokie paukščiai išskrenda? Aš tau skaitysiu poeziją, o tu atidžiai klausykis ir, išgirdęs kokį „papildomą“ žodį, pradedi ploti rankomis. Paukščiai išskrido:
Balandžiai, kiaunės. Išskrido paukščiai:
Balandžiai, zylės,
Musės ir sparnuočiai. Išskrido paukščiai:
Balandžiai, zylės,
Chibis, siskins,
Šauliai ir greitukai,
Uodai, gegutės. Išskrido paukščiai:
Balandžiai, zylės,
Šaunuoliai ir skraidyklės
Ropiniai, ežiai.Paukščiai išskrido:
Balandžiai, zylės,
Šauliai ir greitukai,
Chibis, siskins,
gandrai, gegutės,
gulbės ir antys
Ir ačiū už pokštą. Savčakas Dmitrijus (3b)

– Daug eilėraščių poetai skyrė rudeniui. Jie gyrė šį metų laiką. Ruduo toks skirtingas, linksmas ir liūdnas, ankstyvas, auksinis ir vėlyvas. „Ruduo“ Konstantinas Balmontas
Bruknės noksta, Dienos šaltesnės, Ir nuo paukščio šauksmo Širdyje liūdniau pasidarė.
Paukščių pulkai išskrenda, už mėlynos jūros. Visi medžiai šviečia Įvairiaspalve suknele.
Saulė juokiasi rečiau, Smilkalų žieduose nėra. Netrukus ruduo pabus ir verks pabudęs.

Skaitykite savo eilėraštį adresu 4 klasės mokinė Olya Vinnik.
A. S. Puškinas
Jau dangus kvėpavo rudeniu, Saulė švietė rečiau, Diena trumpėjo, Paslaptinga miško baldaka Su liūdnu triukšmu atsidengė. Rūkas gulėjo ant laukų, Triukšmingas žąsų karavanas Ištemptas į pietus: artėjo gana nuobodus metas; Lapkritis jau buvo kieme.
4 klasės mokinys Andrejus Semerninas
Taigi mūsų konkursas baigtas. Audringais plojimais padėkokime visiems už nuostabius pasirodymus. Ačiū!!!
Video "Ruduo"
Žiuri žodis. Apibendrinant. Diplomų įteikimas.

Žiuri stalas